آخرین مطالب

تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای

ادامه مطلب »
تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و

ادامه مطلب »
تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستانی عبارت است از ورود هوای تازه و تمیز و انتشار آن در درون بخش های بیمارستان یا اتاقهای بیماران با هدف فراهم نمودن

ادامه مطلب »
تهویه موضعی

تهویه موضعی

تهویه موضعی(local exhaust) عبارت است از گرفتن هوای آلوده در محل تولید آلاینده و انتقال آن به خارج از محل و تصفیه هوا در صورت

ادامه مطلب »

هود و تجهیزات آزمایشگاهی

 هود و تجهیزات آزمایشگاهی شامل مجموعه ای از وسایل و ابزارآلاتیست که وجود آن در آزمایشگاه ها برای محققین و دانشمندان لازم است. مجموعه آریا مهار راشا در ادامه مطالب زیر به برخی از این تجهیزات اشاره کرده است که آشنایی با آن خالی از لطف نیست. با ماهمراه باشید :

 • سکوبندی 
 • دستگاه های آزمایشگاهی
 • هودهای آزمایشگاهی
 • وسایل و ابزار آزمایشگاهی
 • دوش و چشم شوی
 • سینک و شیرآلات 

سکوبندی ومیزبندی آزمایشگاهی

یکی ازمراحل تجهیز آزمایشگاه ها، سکوبندی و میزبندی آن می باشد. رعایت اصول ایمنی و حفظ زیبایی ظاهری در طراحی و ساخت این تجهیزات باعث افزایش سطح کیفی درعملکرد آزمایشگاه ها میشود . سکوبندی در آزمایشگاه در واقع به تعبیه میزهای آزمایشگاهی، کابینت آزمایشگاهی و سینک های آزمایشگاهی گفته میشود.سکوبندی آزمایشگاهی به صورت قفسه های نصب شده بر روی دیوار و شلف در وسط و شلف های کناری انجام میشود و معمولا یک طرفه و دو طرفه می باشد.در سکوبندی ساخت و ابعاد به کارفرما بستگی دارد . عمق اغلب آن ها 60 تا 80 سانتی متر در نظر گرفته میشوند. اسکلت کابینتها معمولا از جنس پروفیل فولادی می باشد و از جنس MDF ساخته میشوند. رویه ها بکار رفته در این کابینت ها از جنس گرانیت یا سرامیک می باشد که ضد اسید هستند.

کابینت های آزمایشگاهی

کابینت های آزمایشگاهی معمولا جهت نگهداری وسایل آزمایشگاهی استفاده می شود. در دو مدل دیواری و زمینی و با توجه به نوع فعالیت ازجنس استیل یا PVC و یا MDF ساخته میشود.

کابینت آزمایشگاهی

سینک های آزمایشگاهی

سینک های آزمایشگاهی شاید در ظاهر معمولی ترین عضو آزمایشگاه باشند اما میتوان گفت یکی از حیاتی ترین تجهیزات آزمایشگاهی بشمارمی آیند که باید دربرابراسید و قلیا و دیگر مواد شیمیایی  و هم چنین وزن اجسام مقاوم باشد.اغلب در سه مدل اپوکسی ، پروپیلن وسرامیکی ساخته میشوند و در اختیار مشتریان و متقاضیان خود قرار میگیرند.

سینک های آزمایشگاهی اپوکسی:

سینکهای اپوکسی محبوب ترین سینک آزمایشگاهی بوده و در برابر بسیاری از اسیدها ، حلالها و سایر مواد شیمیایی بی اثر که در هر دو آزمایشگاه تجاری و آموزشی وجود دارد بسیار مقاوم هستند. سینک های اپوکسی در تمام رنگ های مشابه به عنوان تاپ های اپوکسی موجود هستند.. سینک های اپوکسی به دلیل ماندگاری بالا برای کاربر مفید هستند. آنها بهترین پاسخ های همه جانبه را برای سینک های سطح آزمایشگاهی ارائه می دهند زیرا در برابر بسیاری از اسیدها ، حلال ها ، محلول های با pH بالا و کم و غیره مقاومت می کنند. 

میزهای آزمایشگاهی

میز آزمایشگاهی از پرکاربردترین تجهیزات درآزمایشگاه به ویژه آزمایشگاه های پزشکی می باشد. میز وسط ، میز شستشو ، میزهای توزین ومیز تحریر از انواع آن بشمار می آید. یکی ازنکاتی که درباره میزهای توزین قابل ذکر است، ضد ارتعاش بودن آنهاست. در واقع میتوان گفت که هدف ازساخت این میزها ، ایجاد یک سکوست تا از انتقال ارتعاشات زمین به ترازو انتقال جلوگیری کند. در ساخت هر کدام از این میزها با توجه به شرایطی که برای آن ساخته شده اند از مواد با جنس خاصی استفاده می شود. برای مثال میزشستشو باید در برابر مواد شیمیایی و حلال ها مقاوم باشد.

هودهای آزمایشگاهی

یکی ازمهم ترین اجزای مورد استفاده در آزمایشگاه ها، هودهای آزمایشگاهی می باشد که کارکرد صحیح آنها موجب حفظ سلامت پرسنل ، نمونه های آزمایشگاهی و فضای آزمایشگاه میشود . در واقع میتوان گفت هودهای آزمایشگاهی زمانی مورد استفاده قرار میگیرند که آزمایش مورد نظرباعث تشکیل بخارات و گازهای شیمیایی وسمی می گردد. این هود ها با فن و فیلتر خود از استنشاق بخارات مضر و سمی، آتش سوزی، انفجار و سوختگی های حرارتی و شیمیایی جلوگیری می نماید و با تهویه مناسب برای آزمایشگاه ، محیط ایمنی را فراهم می سازد.هودهای آزمایشگاهی دارای انواع گوناگونی می باشند:

هودهای لامینار

هود لامینار یا هود میکروبی از جمله هود آزمایشگاهی مورد استفاده در محیط های میکروبیولوژیکی است که از طریق تهویه هوا، محیط مناسبی را برای کشت سلول ، بافت و …. فراهم می کند. این نوع هود دارای کابین و بدون کابین می باشد.هودهای لامینار به وسیله حرارت ، اشعه UV و فیلترهای هپا فضا را استریل می کند ومحصول را در برابر مواد بیماریزا و عفونی ایمن نگه میدارد. 

هودهای شیمیایی

از انواع هودهای پرکاربرد درمحیط آزمایشگاهی که در جهت انتقال بخارات سمی حاصل ازمواد شیمیایی به محیط خارجی و جلوگیری از آتش سوزی به کار می رود. این هودها دارای :محفظه ای در جهت آزمایشات ، فن برای مکش و کابینتی جهت نگهداری مواد شیمیایی می باشند.

هودهای سقفی

هودهای کانوپی یا سقفی با نصب بر بالای فرآیند های شیمیایی، بخارات حاصل از عملیات را به خارج ازمحیط منتقل میکند. فن این نوع هود را نمی توان بر روی هود سوار کرد . پس باید فضایی در بیرون از آزمایشگاه جهت قرارگیری فن تعبیه کرد.

هودهای بازویی

هودهای مفصلی یا بازویی با استفاده از بازوها و مفصلهای تعبیه شده درآنها قابلیت جابجایی در فضای آزمایشگاه تا متراژ معینی را دارند.

ابزار و دستگاه های آزمایشگاهی

ابزار و وسایلی که جهت انواع آزمایش ها، آنالیز و تحلیل ، تست واندازه گیری مورد نیازهستند. به دو گروه عمومی و تخصصی دسته بندی میشود. دستگاه های عمومی آزمایشگاه در تمام آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند.اتوکلاو, PH متر, انکوباتور و …… از جمله این دستگاه ها هستند.از جمله نیازهای مشخص و اولیه هر آزمایشگاهی که از انواع آن می توان به :بورت ،  بشر ، ارلن مایر، چراغ الکلی ، سه پایه ، پنس ،  لوله آزمایشگاه ، برس جهت شستن لوله و لوله گیر و….. اشاره کرد.

دوش و چشم شوی آزمایشگاهی

وسایلی که برای حفاظت ازپرسنل آزمایشگاه دربرابر خطرات وارد شده به چشم و صورت و تولید مایع به صورت آبشار در سراسر بدن کاربرد دارد.هنگام کار با مواد شیمیایی درآزمایشگاه امکان دارد به صورت تصادفی با این مواد مواجهه داشته باشیم. دوش اضطراری آزمایشگاهی این امکان را فراهم میکند که با شستن آلودگی شیمیایی از روی بدن و لباس از خطرات احتمالی جلوگیری شود. دوش و چشم شوی اضطراری آزمایشگاه از جنس گالوانیزه یا استیل می باشد و با توجه به استانداردها با حجم 20 لیتردر دقیقه و فشار 51 اینچ مربع از طریق لوله تغذیه می شود. این چشم شوها به دوش متصل می شود و دارای 2 جایگاه شستشو دهنده می باشد.انواع دوش و چشم شوی آزمایشگاهی :

 • دوش دیواری
 • دوش رومیزی
 •  دوش ضد اسید
 • چشم شوی دیواری
 • چشم شوی رومیزی
 • چشم شوی گالوانیزه