آخرین مطالب

تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ

مجموعه ما در راستای خدمات بی نظیر خود تهویه پارکینگ را ارائه داده است با ما همراه باشید ….برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای

ادامه مطلب »
تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و

ادامه مطلب »
تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستانی عبارت است از ورود هوای تازه و تمیز و انتشار آن در درون بخش های بیمارستان یا اتاقهای بیماران با هدف فراهم نمودن

ادامه مطلب »
تهویه موضعی

تهویه موضعی

تهویه موضعی(local exhaust) عبارت است از گرفتن هوای آلوده در محل تولید آلاینده و انتقال آن به خارج از محل و تصفیه هوا در صورت

ادامه مطلب »
تهویه آشپزخانه

تهویه آشپزخانه

با ما همراه بشید تا با طراحی سیستم تهویه آشپزخانه بیشتر آشنا شوید… در محیط های آشپزخانه های حرفه ای یا آشپزخانه های صنعتی  علاوه

ادامه مطلب »

دستگاه هواساز و اجزای تشکیل دهنده آن

دستگاه هواساز، سیستم تامین کننده هوا در یک سیستم تهویه مطبوع می باشد که وظیفه تنظیم گردش هوا درسیستم تهویه مطبوع را بر عهده دارد. هواساز از اصلی ترین دستگاه های تهویه است و جهت سرمایش و گرمایش و تمیز کردن هوای اماکن عمومی یا تجاری،صنعتی ، اداره ها، هتل ها و بیمارستان ها به کار می رود. در صنعت از هواسازها جهت فراهم نمودن هوایی با دما و درصد رطوبت مورد نظر استفاده می شود. با در ادامه این مطالب همراه باشید تا با دستگاه هواساز و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید …

اجزای هواساز

دستگاه هواساز جهت فیلتر کردن هوا ، تنظیم دمای هوا ، تنظیم رطوبت هوا، کنترل سرعت جریان هوا ، جهت و توزیع  جریان هوای ورودی به ساختمان است .

دستگاه هواساز  به همراه دستگاه های سرمایشی مانند چیلر، دستگاه های گرمایشی مانند بویلر و یا دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مانند VRF , GHP  و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا هواساز دستگاه تولید کننده هوای گرم و هوای سرد نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است,  بنابراین آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های هواساز پمپاژ می شود. سپس با استفاده از یک فن , هوای تازه از اطراف کویل ها دمیده شده و در اثر یرخورد هوا با سطح سرد ویا داغ کویل ها , هواسرد یا گرم می شود.

عمل فیلتر کردن هوا در هواساز اغلب قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای تمیز از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود.

بخش ها و اجزای تشکیل دهنده هواساز:

اغلب دستگاه های هواساز از نوع مدولار هستند در نتیجه قابلیت افزودن قطعات مازاد در صورت نیاز را دارند.

معمولا هواساز شامل:

بخش فن (محفظه فن به همراه موتور فن )

بخش کویل (کویل کویل عبور آب )

بخش تامین هوای تازه

بخش اختلاط هوا

بخش فیلتر ، بخش کنترل می باشد. 

فن هوای جبرانی، کویل حرارتی ،رطوبت زن و کویل پیش سرد از جمله تجهیزاتی هستند که اغلب در صورت نیاز در یک هواساز قرار می گیرند.

عملکرد یک هواساز

عملکرد یک هواساز معمولا وابسته به عملکرد مناسب سایر قطعات سیکل تهویه مطبوع مثل برج خنک کننده و چیلر وبویلر و … می باشد.

محفظه مکش اولیه:

در داخل این محفظه هوای مورد نیاز جهت تولید هوای تازه به داخل هواساز مکش می شود.

کویل سرمایشی :

در فصل گرم به چیلر متصل می باشد در هواساز با آب سرد یا گاز مبرد تغذیه می شود. کار آن سرد کردن هوا است. اغلب پس از کویل سرمایشی رطوبت گیر راقرار می دهند تا در تابستان رطوبت را نیز بتوان کنترل کرد.

کویل گرمایشی:

در فصل سردمتصل به بویلر می باشد با آب گرم یا بخار تغذیه می شود.کار آن گرم کردن هوا است. از آنجا که افزایش دما باعث کاهش رطوبت می شود پس برای افزایش مجدد درصد رطوبت , از رطوبت زن بعد از این بخش استفاده می شود.

رطوبت زن: افزایش رطوبت هوا را به عهده دارد

رطوبت گیر:کاهش رطوبت هوا را به عهده دارد.

فن: وظیفه مکش هوا از بیرون کانال و هدایت هوا به نقاط مختلف را به عهده دارد.

فیلترهای هواساز: با توجه به نوع هوای ورودی فیلتراسیون هوا را به عهده دارد.

دستگاه هواساز و اجزای تشکیل دهنده آن

انواع هواساز بر اساس نوع کارکرد

 • هواساز هایژنیک
 • هواساز صنعتی
 • هواساز خانگی

هواساز هایژنیک

هواسازهایژنیک که هواساز بهداشتی نیز نامیده می شوند برای تأمین هوای تازه ،گرمایش ، سرمایش و فیلتراسیون اتاق‌های تمیز آزمایشگاه‌ها و بیمارستان‌ها  مورد استفاده قرار می گیرند.  این مدل هواسازها دارای فیلتراسیون قوی چندلایه از جمله فیلترهای و HEPA و Bag است و بدنه دستگاه برای جلوگیری از تجمع آلودگی واکسیداسیون از  استیل ساخته می‌شود.

 مشخصات هواساز هایژنیک

هواساز هایژنیک تقریبا مشابه مشخصات هواسازهای معمولی است و مانند آنها از مجموعه ای از کویل های گرمایشی و سرمایشی, فن, تجهیزات تنظیم کننده رطوبت , کانال های ورودی و خروجی و … تشکیل می شود. ولی عمل فیلتر نمودن را معمولا در سه مرحله انجام می دهد.

در مرحله اول هوا از یک فیلتر فلزی مشبک(فیلتر توری) عبور داده می شود تا از ورود مواد جامد درشت مثل پر پرندگان و …. به هواساز بهداشتی جلوگیری شود.پس از آن , هوا از فیلترهای کیسه ای گذر کرده و تا 95 درصد از آلودگی های آن توسط این فیلترها گرفته می شود. هوا پس از عبور از فن وارد مرحله سوم فیلتراسیون می شود, در این مرحله از فیلترهای  هپا و اولپا استفاده می شود که دارای قیمت بالاتری نسبت به دو نوع فیلتر قبلی هستند وپاکسازی نهایی هوا را انجام داده و 99/99 درصد از آلاینده ها (ذراتی با قطر بین 1/0 تا3/0 میکرون) از هوا گرفته می شود و به همین دلیل تنها از این نوع از هواساز در بیمارستان به عنوان هواساز بیمارستانی و مکان های دیگری که از نظر بهداشتی حساس هستند استفاده می شود.

درهواساز هایژنیک برخلاف انواع دیگر هواساز، سازوکار برگشت هوا به دستگاه هواساز وجود ندارد و اصطلاحاً فول فرش ایر   Fresh  Air  Full است بنابراین ظرفیت حرارتی و برودتی کویل آن باید از هواسازهای دارای هوای برگشتی بزرگ‌تر باشد. مورد دیگری که در هواسازهای هایژنیک اهمیت دارد سیستم ضدعفونی‌کننده هوا است. این سیستم می‌تواند از نوع لامپ UV باشد که بعد از فیلتراسیون نصب می‌گردد.

هواساز صنعتی

به هواسازهایی اطلاق می شود که دارای ابعاد بزرگی می باشند . این سیستم مناسب برای سوله ها , انبارها ,  سالن های بزرگ تولیدی و … می باشد.با توجه به محیطی که برای آن در نظر گرفته می شوند می توانند از 100٪ هوای تازه یا از ترکیب هوای تازه و هوای برگشتی از محیط استفاده کنند.

می توان گفت هواسازهای صنعتی بهترین  سیستم تهویه مطبوع در صنعت است.هواساز های صنعتی  باید علاوه بر دما , رطوبت , میزان آلاینده های هوا را کنترل کنند,  بنابراین نیاز به فیلتر دارند.

جهت حذف ذرات ریز و بزرگ از هوا می توان از فیلترهای متفاوت با جذب ذرات در ابعاد متفاوت استفاده کرد.

تنوع در ظرفیت و ابعاد دستگاه های هواساز صنعتی زیاد می باشد. تقسیم بندی در هواسازهای صنعتی به دلیل نحوه عملکرد آنها یا اجزای تشکیل دهنده ی این هواسازها می باشد .

انواع هواساز
انواع هواساز
 • دستگاه هواساز صنعتی با هوای یگانه

در این سیستم تنها یک نوع از جریان هوا به لحاظ درجه رطوبت و درجه حرارت  تولید می شود .

 • دستگاه هواساز صنعتی با هوای دو گانه

در این دستگاه ها دو نوع جریان هوا که دارای دو درجه از دما و دو  درصد متفاوت از رطوبت است تولید می شود.

زیرا در برخی از ساختمان ها و پروسه ها نیاز به تفکیک جریان هوا می باشد.

هواسازهای خانگی

دستگاهی جهت تهویه خانگی می باشد که سرمایش و گرمایش را فراهم  می سازد و تامین هوای تازه را برعهده دارد. استفاده از هواساز آپارتمانی برای کل ساختمان مقرون به صرفه است. در آپارتمان ها از هواسازها می توان به عنوان سیستم تهویه مرکزی خانگی استفاده کرد.

هواسازهایی که در آپارتمان ها استفاده می شوند  می توانند به صورت مرکزی یا به صورت مجزا برای هر واحد در نظر گرفته شوند. هواسازهایی که تنها برای یک واحد استفاده می شوند می توانند در تراس قرار داده شوند. این هواسازها مانند هواسازهای مرکزی نیازی به موتورخانه و چیلر ندارند.

مزایای هواساز خانگی

 • راندمان بالا
 • توزیع یکنواخت گرما در خانه
 • عدم افت فشار آب
 • قابلیت تنظیم و برنامه ریزی آن جهت خاموش و روشن بودن باتوجه به زمان و دما
 • نصب آسان
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • ……..

 از جمله معیارهای انتخاب دستگاه هواساز

میزان هوادهی سیستم هواساز که با توجه به حجم هوای محیط مورد نظرو کاربری آن تعیین می‌شود .  فشار فن هواساز که با توجه به طول کانال‌کشی و نوع فیلترهای به‌کاررفته در هواساز متفاوت است و شامل دو پارامتر افت فشار خارجی مربوط به کانال‌ها و دریچه‌های خروجی هوا و افت داخلی مربوط به کویل، فن و فیلترهای هواساز است. فشار فن باید به حدی باشد که بتواند به موارد ذکرشده غلبه کند.

ظرفیت گرمایشی و سرمایشی که تعیین‌کننده سطح تماس کویل حرارتی و برودتی هواساز است. کیفیت هوای خروجی از دستگاه که در پروژه‌های بیمارستانی، درمانی و آزمایشگاهی بسیار دارای اهمیت است و نوع فیلتراسیون راتعیین می‌کند و تاثیر بسیاری روی قدرت فن دارد.

مجموعه آریا مهار راشا در جهت یاری شما در تهیه هواساز مطلوب و کاهش مخاطرات شغلی تدابیری اندیشیده است یکی از این تدابیر ارائه این مقاله در جهت آشنایی شما با دستگاه هواساز و اجزای تشکیل دهنده است . برای مشاوره و سفارش و همچنین مشاهده محصولات دیگر ما اینجا کلیک کنید ….