آخرین مطالب

تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای

ادامه مطلب »
تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و

ادامه مطلب »
تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستانی عبارت است از ورود هوای تازه و تمیز و انتشار آن در درون بخش های بیمارستان یا اتاقهای بیماران با هدف فراهم نمودن

ادامه مطلب »
تهویه موضعی

تهویه موضعی

تهویه موضعی(local exhaust) عبارت است از گرفتن هوای آلوده در محل تولید آلاینده و انتقال آن به خارج از محل و تصفیه هوا در صورت

ادامه مطلب »

تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای تعیین نرخ تهویه کافی برای پارکینگ ها دو عامل را باید در نظر گرفت. : تعداد خودرو هایی که کار می کنند و مقدار ذرات منتشر شده از اتومبیل در هوا.هوای محیط پارکینگ به خاطر روشن کردن موتور وسایل نقلیه و عبور آنها از رمپ ها و فضاهای داخلی پارکینگ می تواند آلوده به انواع گازهای سمی مانند منوکسید کربن باشد و از این جهت این محیط از ساختمان نیاز به تهویه صحیح هوا و خروج هوای آلوده از آن دارد. این موضوع هنگامی که با پارکینگ های مجتمع های با تعداد واحد (مسکونی، تجاری و…) زیاد روبرو هستیم، اهمیت بیشتری پیدا میکند.

پارکینگ های اتومبیل ممکن است کاملا بسته باشد یا بخشی از آن ها باز باشد . پارکینگ هایی که بخشی از آنها باز باشد معمولا روی سطح زمین قرار دارند و اطرافشان باز است و نیازی به تهویه مکانیکی ندارند . از طرف دیگر پارکینگ که زیر زمین قرار دارند معمولا کاملا بسته و نیازمند به تهویه مکانیکی هستند . در واقع در نبود تهویه در تاسیسات پارکینگ های بسته  ،کیفیت هوای داخل دچار مشکلات زیادی میشود . جدی ترین مشکل ، افزایش سطح مونوکسید کربنی است که توسط خودرو ها تولید میشود . خطرات دیگر مربوط به پارکینگ های بسته عبارتند از دود بنزین و گازئیل و ترکیباتی دیگر چون اکسیدهای نیتروژن و دود موتورهای دیزلی ، لذا نیاز است، که تهویه مناسبی برای پارکینگ های زیر زمینی صورت گیرد.

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای تعیین نرخ تهویه کافی برای پارکینگ ها دو عامل را باید در نظر گرفت. : تعداد خودرو هایی که کار می کنند و مقدار ذرات منتشر شده از اتومبیل در هوا.

مبنای محاسبه  بر اساس تاییده سازمان آتش نشانی استان تهران بر پایه استاندارد BS 7346-7:2006 می باشد. بر اساس بند 8.1 استاندار BS میزان حداقل 10 بار تعویض هوا در زمان وقوع حریق باید در پارکینگ ها در نظر گرفته شود، لذا فن های در نظر گرفته شده در این پارکینگ ها باید حداقل این میزان هوادهی را تامین نمایند.

تهویه پارکینگ

موارد موثر در طراحی  تخلیه آلاینده ها در پارکینگ به  چند پارامتر تقسیم میگردد که در ذیل بیان میگردد . نرخ تهویه طراحی شده مورد نیاز برای پارکینگ های بسته به چهار عامل زیر وابسته است:

  • حجم هوای تعویض شده در واحد زمان
  • سطح الودگی قابل قبول در داخل پارکینگ
  • میزان سطح صدای قابل قبول در پارکینگ
  • نرخ آلاینده هایی که تحت شرایط متفاوت از خودرو های معمولی صادر می شود.

برای تعیین درست نرخ طراحی تهویه برای پارکینگهای بسته اطلاعات و داده هایی برای این عامل ها باید موجود باشند . شرکت آریا مها راشا در زمینه‌های مشاوره، طراحی، فروش و خدمات پس از فروش سیستم‌های تهویه محیط های عمومی، صنعتی و بیمارستانی و با هدف ارائه خدماتی بالاتر از معیارهای استاندارد رایج فعالیت می‌کند. مهمترین هدف ما کسب رضایت کامل مشتری و فراهم آوردن آسایش و راحتی در منازل و محل کارشان می‌باشد.