آخرین مطالب

تهویه پارکینگ

تهویه پارکینگ

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای

ادامه مطلب »
تهویه مطبوع

تهویه مطبوع

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و

ادامه مطلب »
تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستان

تهویه بیمارستانی عبارت است از ورود هوای تازه و تمیز و انتشار آن در درون بخش های بیمارستان یا اتاقهای بیماران با هدف فراهم نمودن

ادامه مطلب »
تهویه موضعی

تهویه موضعی

تهویه موضعی(local exhaust) عبارت است از گرفتن هوای آلوده در محل تولید آلاینده و انتقال آن به خارج از محل و تصفیه هوا در صورت

ادامه مطلب »

تهویه اتاق سرور

مجموعه آریا مهار راشا خدمتی دیگر در زمینه ی تهویه اتاق سرور رادر کنار خدمات بی نظیر خود ،  برای شما دوستان عزیز ارائه می دهند. با ما در ادامه مطالب زیر همراه باشید:

با ظهور خرید و فروش آنلاین در کسب و کار امروز، داده ها ازجایگاه ویژه ای برخوردار شدند . سرورها حافظ بقای این جریان بشمار آمدند و به طبع ایجاد تهویه مناسب برای این اتاق ها به دغدغه ای مهم برای صاحبان این کسب و کارها بدل شد.

یکی از دلایل الزامی بودن تهویه اتاق سرور، خنک کردن تجهیزات بوده است. چون سرورها به سرعت گرم میشوند و با گرمای ایجاد شده توسط آن، خطراتی همچون از بین رفتن تجهیزات و از دست دادن داده ها را به همراه دارد.

با تغذیه جریان ثابت هوای خنک، عامل مخرب یعنی گرما حذف شده و خطر آتش سوزی را به حداقل می رساند . پس نادیده گرفتن این امر هشدار جدی به حساب می آید .

مناسب ترین گزینه برای انتخاب اتاق سرور، اتاقی بدون پنجره با حداقل 270 سانتیمتر ارتفاع است که امکان اضافه کردن سرور های اضافی را برای کاربر فراهم کند. چیدمان سرورها باید به صورت یک در میان در راهروهای گرم-سرد باشد ، به طوری که هر یک از راهرو ها برای تغذیه سرورها به هوای سرد یا از بین بردن هوای گرم ایجاد شده توسط آنها اختصاص داده می شود.

فاکتورهای اساسی درطراحی اتاق سرور

 • تعداد کارکنان مشغول به کار در اتاق سرور
 • دوری از گرما و عایق بودن اتاق
 • نحوه خنک کردن اتاق و سنسورهای مانیتورینگ شرایط محیطی
 • روشنایی و میزان گرمای تولید شده توسط آن
 • اقداماتی انجام شده در راستای اطفای حریق

  با تهویه یا بدون تهویه

گاهی برخی به دلیل کاهش هزینه و کم بودن تعداد سرورها از تعبیه تهویه اختصاصی برای اتاق سرور خود صرفه نظر کرده و بااستفاده از پنکه ، فضای داخلی اتاق را خنک کرده تا از ایجاد خرابی و خطرات ناشی از گرما جلوگیری کنند . اما در صورت انتخاب این روش وجود سنسور دما الزامی است تا اختلاف دما را به سرعت گزارش دهد و اما تهویه اتاق سرور ….

با اندازه گیری btu  که میزان واحد حرارت اتاق است ، میتوان درهنگام طراحی گرمای تولید شده توسط سرورها را محاسبه نمود تا سیستم خنک کننده مناسب با نیاز اتاق را یافت. این محاسبه با در نظر گرفتن منابعی متعددی همچون پنجره ها ، روشنایی ، تجهیزات و تعداد کارمندان خدمت رسانی می باشد که با ماشین حساب قابل محاسبه است.

روش محاسبه واحد حرارت اتاق سرور  :

مساحت اتاق *  337 + 400 (برای هرکارمند مشغول به کار)

 روشنایی : میزان وات روشنایی * 4.25Btu

تجهیزات : میزان وات روشنایی * 3.25Btu

دمای مطلوب اتاق سرور

سرورها با دماهای مختلف نیز کار خود را به خوبی انجام می دهند ولی مهندسان توصیه می کنند دما گرمایش و سرمایش دیتا سنتر بین 25 تا 27 درجه سانتیگراد باشند و رطوبت نسبی اتاق سرور را با استفاده از سنسور رطوبت ، بین 40 تا 50 در صد در نظر گرفته شود تا سرور ها در سلامت کامل به کار خود بپردازند و عمر طولانی تری داشته باشند.

دریچه خروجی و الزام آن

دریچه خروجی این امکان را برای شما فراهم میکند تا گرما را به بیرون هدایت نمایید و از دمای اتاق سرور بکاهید. در واقع میتوان گفت این راه یکی از به صرفه ترین گزینه ها برای کاهش دما وایجاد هوای مطلوب در اتاق سرور است که نیازمند موقعیت یابی صحیح نسبت به رک های سرور است . 

با استفاده از گردش هوا و پمپ کردن هوای سرد به داخل اتاق خواهید دید که هوای سرد جایگزین هوای گرم شده و هوای گرم به بالا ی اتاق انتقال یافته و از دریچه خارج میشود. برای بهتر انجام شدن این کار با نصب مجرای جدید این امکان فراهم میشود که هوا به گونه ی بهنری مکش داده شده و گرمای بیشتری از محیط خارج شود.

بالا رفتن دمای سرور

بالا رفتن دمای سرور دلایل متعدی دارد. در ادامه به برخی از آنها اشاره میشود که دانستن آن خالی از لطف نیست :

 • عدم نصب پنل های خالی و به دام افتادن هوای گرم در فواصل قفسه های سرور
 • نزدیکی یا قرار گیری رک های سرور در راهروهای گرم- سرد بصورت نامرتب
 • عدم تنظیم رطوبت
 • به دام افتادن هوای گرم در بین گره های کابل های سرور به دلیل نا منظم قرار دادن آن
 • ذخیره اشیاء غیر ضروری در اتاق سرور
 • نیاز به AC پرتابل

گاهی عدم دقت با وجود انعطاف تجهیزات سرور دردماهای بالاترممکن است منجر به تخریب هرچه سریعتر آن شود. این مسئله می تواند باعث وقوع یک فاجعه در کسب و کار و هزینه های بسیار بیشتری نسبت به نصب سیستم خنک کننده و سنسور مانیتورینگ شود . از آنجایی که اتاق سرور یکی از مهمترین سرمایه گذاری بحساب می آید پس لازم در پایش شرایط محیطی و خنک نگه داشتن آن احتیاط نمود و اقدامات لازم را رعایت کرد.