تهویه صنعتی عمومی اصطلاحی است کلی که عبارت است از : تزریق هوا توسط به یک محیط بسته، اتاق و یا ساختمان و نیز تخلیه آن از چنین محیط هایی.

تهویه صنعتی ممکن است به منظور کنترل مخاطرات بهداشتی، پیشگیری از حریق و انفجار و تامین آسایش مورد استفاده قرار گیرد. تهویه صنعتی عمومی شامل تهویه رقتی و یا رقیق سازی و تهویه به منظور کنترل گرما می باشد.تهویه رقتی عبارت است از رقیق سازی هوای آلوده با هوای پاک به منظور کنترل مخاطرات بهداشتی و پیشگیری از حریق و انفجار و یا کنترل بو در محیط کار.

مجموعه ما در ادامه مطالب زیر طراحی تهویه اتاق پاک را برای شما شرح می دهد . باماهمراه باشید:

سیستم تهویه مطبوع در اتاق های پاک به طرز قابل ملاحظه ای متفاوت از ساختمان های تجاری و مسکونی می باشد. تفاوت این سیستم ها در کجاست؟

در سالن پرورش طیور جهت تامین اكسیژن, دفع رطوبت, آمونیاك و ایجاد درجه حرارت مناسب بایستی هوا به صورت مرتب در جریان باشد و حركت جریان هوا در سالن باید در تمام نقاط آن بصورت یكنواخت و به یك سمت باشد.این عمل با انجام تهویه در سالن های پرورش طیور انجام می گیرد.

در برخی از انبارها جهت ذخیره و نگهداری مواد و محصولات به محیط کاملا خنک یا کاملا گرم در برخی رطوبت کنترل شده و در برخی متعادل نگه داشتن دما اولویت و نیاز اصلی است.

در انبارهایی که بعنوان مرکز توزیع بوده و دائما خودروهایی جهت باربری در آن استفاده می شود باید سیستم تامین هوای تازه یا بازگردانی و تصفیه هوای داخل انبار طراحی گردد.

اگر کاهش مصرف انرژی در انبار اولویت اصلی است ، گردش مجدد و تصفیه هوای داخل بهترین گزینه است.

مجموعه ما در ادامه مطالب زیرتهویه مطبوع گلخانه ای را به شما معرفی می کند . با ما همراه باشید :

تهویه مطبوع گلخانه ای

شرایط مناسب برای رشد مناسب گیاهان در گلخانه از موضوعات مهم در حیطه تهویه مطبوع است که اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت تهویه مطبوع گلخانه برای تامین سرمایش وگرمایش گلخانه بسیارحساس ومهم می باشد. توجه به این عمر سبب افزایش رشد و نموی گیاهان و کاهش تلفات آنها میشود .

 وسایل نقلیه حین عبور از تونل انواع مختلف گازها و آلاینده‌ها را از طریق اگزوز به هوا تزریق می‌کنند، و سیستم‌های تهویه نقش رقیق کردن این آلاینده‌ها و هدایت آن‌ها به بیرون از تونل را ایفا می‌کنند.

پارامترهای زیادی در غلظت آلاینده‌های درون تونل تأثیرگذارند، از جمله: طول و شیب تونل و سطح مقطع آن،چگالی هوا و سرعت باد محلی و فشار و دمای محیط ، متوسط بار ترافیکی، سرعت حرکت خودروها، نوع خودروها و میزان تولید آلودگی خودروها که بستگی به سال تولید خودرو و سلامت فنی آن‌ها دارد.

در محیط های آشپزخانه های حرفه ای یا آشپزخانه های صنعتی  علاوه بر دود و چربی بخار شده ، شما با حرارت ناشی از سوختن مواد سوختی یا مصرف انرژی حرارتی برق  و مقدار زیادی بخار آب و رطوبت مواجه هستید که بایستی به شکل مناسب و موثر از محیط تخلیه شود . بعضی از این مواد و در دراز مدت می توانند روی سلامت افراد نیز اثر منفی بگذارند.

بخش مهم از این سیستم تخلیه دود و گاز ها و بخارت و.....  هود می باشد.

تهویه موضعی(local exhaust) عبارت است از گرفتن هوای آلوده در محل تولید آلاینده و انتقال آن به خارج از محل وتصویه هوا در صورت نیاز. سیستم های تهویه مکنده براساس دریافت و دفع آلاینده ها قبل از پراکنده شدن در محیط کاری طراحی می شوند. بخش های مختلف یک سیستم تهویه صنعتی شامل هود، کانال، تصفیه کننده و هواکش می باشد

تهویه بیمارستانی عبارت است از ورود هوای تازه و تمیز و انتشار آن در درون بخش های بیمارستان یا اتاقهای بیماران با هدف فراهم نمودن هوای سالم برای تنفس بیماران و پرسنل، کاهش غلظت مواد آالینده تولید شده در داخل بیمارستان و نیز خروج این آالاینده ها از بیمارستان می باشد. به نحوی که مانع از گسترش عفونت های منتقله از هوا بین بیماران و یا پرسنل همچنین مانع از گسترش این عفونت ها به خارج از بیمارستان گردد. سه روش اصلی برای تهویه بیمارستان بکار گرفته می شود که عبارتند از: 1 -تهویه طبیعی 2 -تهویه مکانیکی 3 -تهویه ترکیبی.

تهویه مطبوع یعنی انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن یا عملیات صنعتی معین، راحت و بهداشتی کرد و به حد مطلوب برسانیم. تهویه مطبوع باعث می‌شود شرایط هوا طبق روش خاصی به صورت اتوماتیک ثابت بماند یا تغییر کند.

 هود و تجهیزات آزمایشگاهی شامل مجموعه ای از وسایل و ابزارآلاتیست که وجود آن در آزمایشگاه ها برای محققین و دانشمندان لازم است. مجموعه آریا مهار راشا در ادامه مطالب زیر به برخی از این تجهیزات اشاره کرده است که آشنایی با آن خالی از لطف نیست. با ماهمراه باشید :

  • سکوبندی 
  • دستگاه های آزمایشگاهی
  • هودهای آزمایشگاهی
  • وسایل و ابزار آزمایشگاهی
  • دوش و چشم شوی
  • سینک و شیرآلات 

برای اینکه یک سامانه تهویه مناسب برای پارکینگ های بسته و زیر زمینی طراحی شود لازم است که ابتدا نرخ تهویه مناسب تعیین شود. برای تعیین نرخ تهویه کافی برای پارکینگ ها دو عامل را باید در نظر گرفت. : تعداد خودرو هایی که کار می کنند و مقدار ذرات منتشر شده از اتومبیل در هوا.هوای محیط پارکینگ به خاطر روشن کردن موتور وسایل نقلیه و عبور آنها از رمپ ها و فضاهای داخلی پارکینگ می تواند آلوده به انواع گازهای سمی مانند منوکسید کربن باشد و از این جهت این محیط از ساختمان نیاز به تهویه صحیح هوا و خروج هوای آلوده از آن دارد. این موضوع هنگامی که با پارکینگ های مجتمع های با تعداد واحد (مسکونی، تجاری و...) زیاد روبرو هستیم، اهمیت بیشتری پیدا میکند.